| Material | ADC 12 Aluminium |
|---|---|
| Surface Treatment | Non |
| Tolerance | +/-0.09MM |
| Weight | 600g/pc |
| OEM | Available |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Surface Finish | Non |
| Tolerance | +/-0.1mm |
| Manufacturing Process | Casting |
| Weight | 200g |
| Material | Aluminium A380 |
|---|---|
| Surface Treatment | Non |
| Tolerance | +/-0.8MM |
| Weight | 200g/pc |
| OEM | Available |
| Material | Aluminium |
|---|---|
| Surface Treatment | Non |
| Tolerance | +/-0.8MM |
| Weight | 550g/pc |
| OEM | Available |
| Material | Aluminium 380 |
|---|---|
| Surface Treatment | Non |
| Tolerance | +/-0.5MM |
| Weight | 300g/pc |
| OEM | Available |
| Material | A380 Aluminium |
|---|---|
| Manufacturing Process | Die Casting |
| Surface Treatment | Powder Coating |
| Finish | CNC Machining |
| Tolerance | +/-0.02MM |
| Material | ADC 12 Aluminium |
|---|---|
| Surface Treatment | Black Electrophoresis |
| Tolerance | +/-0.09MM |
| Weight | 200g/pc |
| OEM | Available |
| Material | Zinc |
|---|---|
| Surface Treatment | Non |
| Tolerance | +/-0.5MM |
| Weight | 150g/pc |
| OEM | Available |
| Material | Carbon Steel |
|---|---|
| Surface | Non |
| Tolerance | +/-0.05mm |
| Weight | 200g/pc |
| Process | Machining |
| Material | PP |
|---|---|
| Surface Finish | Non |
| Tolerance | +/-0.1mm |
| Color | Black |
| Process | Injection Molding |