| Material | ADC 12 Aluminium |
|---|---|
| Surface Treatment | Black Electrophoresis |
| Tolerance | +/-0.09MM |
| Weight | 200g/pc |
| OEM | Available |
| Material | Q235 Steel |
|---|---|
| Process | Forging And Machining |
| Weight | 260g |
| Tolerance | +/-0.1mm |
| Surface | Galvanized |
| Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Surface | Non |
| Tolerance | +/-0.1mm |
| Weight | 10g/pc |
| Process | Machining |
| Material | Aluminium ADC12 |
|---|---|
| Surface Treatment | Powder Coating |
| Tolerance | +/-0.5MM |
| Weight | 900g/pc |
| OEM | Available |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Surface Finish | Non |
| Tolerance | +/-0.5mm |
| Manufacturing Process | Casting |
| Weight | 0.2g |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Surface Treatment | Black Electrophoresis |
| Surface Finish | Laser Etched |
| Tolerance | +/-0.5mm |
| Manufacturing Process | Investment Casting |